Sıkça Sorulan Sorular

1. Ürünleriniz serbest yağ asidi oranı nedir? 

Erken hasat, soğuk sıkım natürel zeytinyağlarıı olan Olizzi Premium Organik %0.34 serbest yağ asidi oranının altında Olizzi Everyday ise %0.45 serbest yağ asidi oranının altında şişelenmiştir. Bebekler için yüksek besin değerlerine sahip, meyvemsiliği yüksek, acılığı ve yakıcılığı düşük olan Olizzi Baby Organik Zeytinyağı olgun hasat, soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağıdır.  %0.35 serbest yağ asidi oranının altında şişelenmiştir.

2. Organik sertifikanız var mı?

Olizzi Premium Organik ve Olizzi Baby Organik ürünlerimiz organik sertifikasına sahiptir. Ödüllerimiz ve Belgeler bölümünden sertifikalarımıza ulaşabilirsiniz.

3. Ödülleriniz nelerdir?

Olizzi Premium Organik –  Olive Japan 2020 Gümüş Madalya kazandı. 

Olizzi Premium Organik – JOOPrize 2021 Organik kategorisinde Gümüş Madalya kazandı.

Olizzi Everday – JOOPrize 2021 Monovarietal kategorisinde Gümüş Madalya kazandı. 

4. Olizzi zeytinyağları hangi bölgenin zeytinlerinden üretilmektedir?

Ürünlerimiz Akhisar’ın Domat ve Tekir (Kalamata) zeytinlerinin soğuk sıkımı ile elde edilmektedir.

5. Natürel sızma zeytinyağı nedir?

Natürel sızma zeytinyağı %0.8 serbest yağ asidi oranının altında üretilen zeytinyağıdır. Kaliteli natürel sızma zeytinyağının International Olive Council’e (IOC) göre üç pozitif özelliği vardır; meyvemsilik, acılık ve yakıcılık. Meyvemsilik, zeytinin türüne göre elde edilen zeytinyağının karakteristik aromasıdır. Acılık, zeytinyağının baharatımsı tadı olarak nitelendirilir, biber acılığı değil, bitter çikolata veya roka acılığı olarak düşünülebilir. Yakıcılık ise yağın boğazda bıraktığı yakma hissini ifade eder. Bu özelliklerin zeytinyağında bulunması, yağın kötülüğünü değil besin değeri ve niteliği açısından zenginliğini yansıtmaktadır. 

Daha detaylı bilgi için “Zeytinyağı Çeşitleri” ile ilgili blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

6. Serbest yağ asidi oranı nedir? 

Uluslararası Zeytin Konseyi’ne (IOC) göre natürel sızma zeytinyağı (extra virgin olive oil) her 100 gramında en fazla 0.8 gram serbest yağ asidi (oleik asit) bulunan zeytinyağını tarif eder. Kısaca serbest yağ asidi oranı (free fatty acidity level) %0.8’in altında olan ve çeşitli duyusal standartlara uyan (kusuru bulunmayan) zeytinyağları natürel sızma zeytinyağıdır. Serbest yağ asidi oranı, halk arasında asitlik, dizyem olarak da kullanılır. Fakat pH asiditesiyle karıştırılmamalıdır, zira zeytinyağındaki serbest yağ asidi oranı ile asit-baz dengesinin bir ilgisi yoktur.

7. Ürünlerinizin polifenol değeri kaçtır?

Olizzi Premium Organik Natürel Sızma Zeytinyağı’nın polifenol değeri 259.09’dur.Olizzi Everyday Natürel Sızma Zeytinyağı ve Olizzi Baby Organik Natürel Sızma Zeytinyağı’nın polifenol değeri 196,06’dır. Ödüllerimiz ve belgeler bölümümüzden ürünlerimizin polifenol analizine bakabilirsiniz. Polifenol oranının saklama koşullarına göre değişebileceğini unutmayınız. Zeytinyağlarını ışık görmeyen, serin ve kuru ortamda ağzı kapalı şekilde sağladığınızdan emin olunuz. Teneke olarak aldığınız zeytinyağlarını küçük şişelere bölerek hava almayacak şekilde kapatmanızı tavsiye ederiz. 

8. Meyvemsi tadı ve kokusu nasıl elde ediliyor? Herhangi bir katkı maddesi kullanılıyor mu?

Ürünlerimiz soğuk sıkım ve natürel sızma zeytinyağlarıdır. Ürünlerimiz sıkılırken sadece zeytinler sıkılmaktadır.  İçeriğinde katkı maddesi veya tatlandırıcı bulunmamaktadır. Bahsi geçen meyvemsi tat ve kokular nitelendirmek amacıyla söylenmektedir. Zeytinin erken hasat edilmesine vet ürüne göre değişim göstermektedir. Bu yalnızca zeytinlerin soğuk sıkılması ile elde edilmektedir. Böylelikle çimensi ve meyvemsi tat ve koku notaları ortaya çıkmaktadır.Bu içinde enginar, çağla badem veya herhangi bir meyve olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece kokuyu ve tadı tarif edebilmek adına kullandığımız tabirlerdir.

9. Zeytinlerin sıkıcı kaç derecede gerçekleşiyor? 

Soğuk sıkım derecesi maksimum 23°C-27 °C arasında olmaktadır. Böylece aroma, tatlar ve yararlı bileşenler yağın içinde kalır.

10. Zeytinler toplandıktan kaç saat sonra soğuk sıkım işlemi gerçekleştiriliyor?

Zeytinler toplandıktan sonra 2-8 saat arasında zeytinlerimiz soğuk sıkıma gitmektedir. 

11. Zeytinyağlarınız filtreli mi? Filtreli ise bu işlemi nasıl yapıyorsunuz?

Ürünlerimiz filtre edilmiştir. Soğuk sıkılan zeytinyağı azotlu krom tanklarda bekletilmektedir. Böylelikle oksijen ile teması kesilir ve oksidasyon önlenir. Kağıt filtre veya toprak filtre gibi yöntemlerle zeytinyağının içinde kalan yabancı maddelerin ayrışması ile filtreleme süreci gerçekleşir. 

12. Zeytinyağı pişirmeye uygun mudur?

Zeytinyağının yanma derecesi yüksektir ve kızartma için kullanılabilir. Zeytinyağı cinsine bağlı olarak doğru sıcaklık ayarında ve doğru pişirme ekipmanları kullanıldığında, natürel sızma zeytinyağının yanma noktası 210°C’dir. Olizzi natürel sızma zeytinyağları hem sıcak hem de soğuk yemekler ile uyumludur. 

Natürel Sızma Zeytinyağı alırken dikkat edilecek başlıkları sıraladığımız blog yazımızı okuyarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. 

13. Ek gıda sürecinde kullanıma uygun mudur?

Olizzi Baby Organik %0.35 serbest yağ asidi oranına sahip, meyvemsiliği yüksek, acılık ve yakıcılığı düşük olan olgun hasat, soğuk sıkım zeytinyağıdır. Olizzi Baby Organik ürünümüz yumuşak içimlidir. Ancak bebeğinizin ek gıdaları konusunda doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Olizzi olarak tedavi amaçlı veya medikal yönlendirmeler yapmamaktayız. 

14. Şişeleriniz cam mı?

Ürünlerimiz cam şişedir. Kapakları koruyuculuğu yüksek DOP kapaklardır. Böylelikle zeytinyağımızı güneş, oksijen ve ısıya karşı maksimum seviyede koruyoruz. Sizler de zeytinyağınızın kalitesini daha uzun süre koruyabilmek için ürünü aldıktan sonra güneş ve ışık görmeyen, serin bir ortamda ağzı kapalı şekilde muhafaza ediniz. 

15. Erken hasat ve olgun hasat arasındaki fark nedir?

Zeytinler henüz yeşilken veya pembeleşmeye başladığında, mevsim koşullarına göre Kuzey Yarım Küre’de Eylül-Ekim aylarında havaların soğumaya başlamasıyla toplanmasına erken hasat denir. Yeşil zeytinlerle yapılan erken hasatta serbest yağ asidi oranı düşük olmakta, ancak yağın acılık ve yakıcılığı daha yüksek olmaktadır. Pembeleşen olgun zeytinlerle yapılan olgun hasatta ise acılık ve yakıcılık daha düşük olmaktadır. Acılık ve yakıcılık tıpkı meyvemsilik gibi kaliteli yağın olumlu özellikleridir. Ancak aileler tarafından bebeklerin severek tüketmesi için acılık ve yakıcılığı düşük olan Olizzi Baby Organik daha çok tercih edilmektedir.

16. Zeytinyağını nerede saklamalıyım? Buzdolabında saklayabilir miyim?

Zeytinyağınızı serin ve kuru ortamda, güneş ışığı görmeyecek karanlık bir yerde saklayınız. Ürünümüzün ambalajı maksimum derece ışığa karşı zeytinyağını korumaktadır. Buzdolabında da zeytinyağını saklayabilirsiniz anca kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmedir çünkü zeytinyağı donar. Donup çözülmesi kalitesini etkilemez. 

17. Zeytinler nasıl toplanmaktadır?

Zeytinler toz, toprak, yabancı madde ile temas etmeden ve ezilmeden toplanmalıdır. Çuvallarla değil, küçük ve delikli sepetlerde toplanmalıdır. Böylelikle zeytinlerin birbirini ezerek ısınması ve fermente olması engellenir. Kaliteli zeytinyağı üretiminde ezilmiş, bozulmuş zeytinler kullanılmaz, bu da titiz gözlerin özenli seçimleri ile gerçekleşmektedir.

18. Zeytinyağında SKT önemli midir?

Tarım Bakanlığı tarafından tavsiye edilen tüketim süresi 2 senedir. Ancak 1 sene içerisinde zeytinyağını tüketmek çok daha idealdir. Çünkü zeytinyağı yılda bir kere üretilmektedir ve hasat zamanı gelene kadar zeytinyağını bitirmekte fayda vardır. 

19. Olizzi Zeytinyağları nasıl şişeleniyor?

Makineler yardımıyla hava ile minimum temas ettirilerek zeytinyağının tanklardan şişelere aktarma sağlanır ve kapaklanır. Hava ile minimum temas bizim için en önemli aşamadır. En taze ve kusursuz haliyle size ulaştırmak için büyük çaba harcıyoruz.

20. Ürünleriniz vegan mı?

Ürünlerimizin içeriğinde sadece natürel sızma zeytinyağı bulunmaktadır. Ancak vegan testi yapılmamıştır, vegan sertifikası yoktur.

21. Zeytinyağı bittikten sonra şişeyi tekrardan kullanabiliyor muyuz?

Şişelerimiz tek kullanımlıktır ancak istendiğinde tekrar kullanılabilmektedir. Kapak kısmını keserek çıkarabilirsiniz ama bunu yaparken dikkatli olmanızı öneririz. Sonrasında da bir tıpa yardımı ile sıkıca kapatabilirsiniz. 

 
 

1. Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı?

Maalesef kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

2. Siparişim nasıl paketleniyor?

Şişeler havalı balonlara sarıp özel kutularında sağlam bir şekilde gönderilmektedir. 

3. Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

Yurtiçi Kargo firması ile çalışmaktayız.

4. Siparişim kaç gün sonra kargoya verilmektedir?

Operasyonel yoğunluk olmadığı sürece saat 11:00’e kadar verilen siparişleri iş günü içerisinde kargoya teslim etmekteyiz.

5. Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz kargoya verildikten sonra kargo takip numarası size mail olarak iletilmektedir.